You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Spouštím...

Něco o krahujcích

Co dělat když najdete opuštěné mládě v přírodě?



Krahujec je často charakterizován jako zmenšenina jestřába. To však platí o samicích, které si skutečně může laik s jestřábem splést. Krahujec loví, podle odborné literatury, z 98 % ptáky. Má k tomu i speciálně uzpůsobené nohy, zvláštní kožený výrůstek, který zabraňuje, aby mu prsty klouzaly po peří.
U nás je chráněn zákonem celoročně a v posledních létech došlo ke zvýšení jejich počtu. Obsadil i areály měst, kde se chová značně netradičně. Bylo nalezeno jeho hnízdo i na balkoně panelového domu.

Samice opravdu vypadá jako zmenšenina jestřába, když je svrchu těla šedá, na spodině příčně pruhovaná. Menší samec je někdy až exoticky zbarvený pták. Svrchu těla makově modrý, na spodině má skořicově oranžovou. Hmotnost samice se udává 210-290 g, samce pak 150-230 g. Loví ptáky tak do velikosti holuba, bylo však i fotografií prokázáno, že ani samice holuba ve spárech vždy neudrží. Podle německého ornitologa Uttendörfera, který zkoumal obsahy žaludků, je jejich nejčastější kořistí vrabec domácí. Další místa obsadily pěnkava obecná a drozd zpěvný. Dobře to dokládá úbytek těchto druhů u nás.


Opuštěné mládě v přírodě?

Když najdete zraněné zvíře, také ho nechte být, příroda se o něj postará.
Maximálně ho přesuňte z nebezpečného místa, například ze silnice. Případně kontaktujte nejbližší záchrannou stanici.
Velmi často lidé do záchranných stanic nosí zdánlivě opuštěná srnčata. To, že o matku přišli, poznáte, když za vámi stále chodí a pískají. Pak je vhodná pomoc odborníka. Před každým takovým rozhodnutím je lepší do záchranné stanice zavolat. Tam jsou na takové situace školení a poradí, co dělat.
Neberte zbytečně mláďata jejich rodičům.Pokud se setkáme s většími, již opeřenými ptačími mláďaty, která nejeví známky poranění, můžeme zůstat klidní. Zřejmě jsme narazili na dospívající jedince, o něž se rodiče starají mimo hnízdo a učí je se „rozkoukávat“. Jestliže se před námi snaží uniknout, nestresujme je a vzdalme se.
K mláďatům savců, zdánlivě osamělým, se nepřibližujeme a nesaháme na ně. Ideální je se rychle a potichu vzdálit. Jejich rodiče jsou pravděpodobně poblíž. Jedná-li se o selátka, musíme být zvláště na pozoru, jelikož je dobře známo, s jakou vervou dokáže bachyně své potomky bránit.