You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Spouštím...

Kdo by neznal veverku?

Co dělat když najdete opuštěné mládě v přírodě?Tohoto roztomilého hlodavce asi nikomu moc představovat nemusíme, takže jenom krátce. Zbarvení srsti bývá různé, od rezavé, přes šedou až černou. Spodní část těla je bílá. Barva srsti má určitou souvislost s tím, kde veverka žije. Rezavých veverek je více v nižších oblastech a těch tmavých na horách. Nepřehlédnutelný je její dlouhý chlupatý ocas, který používá i jako kormidlo při skákání z větve na větev. Ocas bývá stejně dlouhý jako tělo samotné. Známé štětičky na ušních boltcích narůstají veverkám jen na zimu, přes léto nic takového na uších nemají.

Veverky se u nás vyskytují téměř všude, od nížin až po podhorské oblasti. Zdá se, že se z volné přírody stahují stále častěji do městských parků, kde mají dostatek potravy nejen přirozené, ale můžeme vidět i veverky loudící u laviček s lidmi, kteří právě konzumují svoji svačinu. Při jejich krmení si ale musíte dávat pozor na mandle - ty jsou pro veverky smrtelně jedovaté! Způsob života a potrava Tento ve dne aktivní hlodavec tráví většinu života v korunách stromů. Při skoku ze stromu na strom může překonat vzdálenost až 4 metry. I na zemi si však počíná velmi obratně. Jak zemi tak na stromech sbírá semena a pupeny jehličnatých i listnatých stromů.

Veverka nepohrdne ani hmyzem, houbami nebo ptačími vejci. Patří mezi hlodavce, kteří si na zimu ukládají potravu. Žije většinou v páru.


Veverka Popelavá

Od své blízce příbuzné veverky obecné se liší tím, že je větší a nikdy nemá výrazné štěty na uších. Srst je popelavě šedá s příměsí rezavě hnědé především v oblasti obličeje a nápadně světlým až bílým bříškem.

Veverka popelavá byla zařazena mezi druhy na seznamu nepůvodních invazních druhů, jejichž dovoz je do České republiky a dalších členských zemí Evropské unie zakázán.Opuštěné mládě v přírodě?

Varování: opuštěná mláďata veverek potřebují vaši pomoc!
U většiny mláďat savců, které naleznete zdánlivě opuštěná na zemi, platí pravidlo nezasahovat. U veverek je to ale zcela jinak. Malá veverka k životu nezbytně potřebuje svou matku a její mléko.
Pokud malá veverka vypadne z hnízda, její matka jí už nedokáže pomoci a mládě hyne hladem nebo zimou!
Malá veverka ale nemusí jen vypadnout z hnízda. Pokud je větší, tak může z hnízda utéct sama při pokusu o průzkum okolí. S troškou štěstí se pak do hnízda dokáže vrátit sama, ale často se naopak ztratí. Potom v zoufalé snaze o nalezení jídla může začít doslova „pronásledovat“ okolo jdoucí lidi, psy nebo i kočky.
V obou případech je malá veverka v situaci, kdy zcela nezbytně potřebuje pro záchranu svého života lidskou pomoc. Pokud tedy něco takového zpozorujete, tak okamžitě kontaktujte nejbližší záchrannou stanici.