You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Spouštím...

Pomoc ježkům v nouzi

Pomoc potřebují:



Samice ježka rodí mláďata v hnízdě z kupy staré trávy v křoví či hromadě dřeva. Někdy rodí na podzim a tato mláďata, pokud nedosáhnou hmotnosti alespoň 650 g, mají malou naději přezimovat.
Kdy pomoci?
Dojde-li ke zničení hnízda při stavbě či likvidaci křovin a slepá mláďata se povalují venku.
Najdeme-li od poloviny října mladé ježky lehčí než 450 g a od polviny listopadu lehčí než 650 g.
Je-li mládě zraněné či silně zamořené klíšťaty či vajíčky much.
Pomoc doma
Slepá mláďata ihned předáme stanici pro handicapované živočichy, jejich odchov doma není možný.
Starší ježky (od 120 g) zahřejeme, umístíme do pokojové teploty, zbavíme vnějších parazitů (blech, klíšťat apod.) a nakrmíme.
Jak odblešit?
Sprejem či zásypem pro psy a kočky (Bolfo, Difusil V aj.) – do bodlin! Pozor na Front-Line, může ublížit, nelze jej používat neředěný!

Co s klíšťaty?
Často odpadnou při odblešení, zbytek vytrháme pinzetou. Čím krmit? Lze použít kočičí konzervy (ale pozor, jen takové, které neobsahují sóju), nejvhodnější jsou konzervy pro koťata.

Z domácí stravy vařené kuřecí či hovězí maso s přílohou (rýže, vločky, těstoviny), vařené vajíčko, dětské piškoty. Nesolit!

Nelze podávat:

mléko (působí průjmy) vepřové maso (působí průjmy) uzené, smažené a pečené potraviny solené a kořeněné potraviny vařené brambory (ježek je nestráví) mořské ryby (poškozují ledviny). Ježka můžeme chovat přes zimu doma. Chov ale konzultujeme s nejbližší stanicí pro handicapované živočichy nebo útulkem pro ježky ve Všeradicích (tel. 311684185). Držíme ho v málo frekventovaných prostorech, zbytečně ho nerušíme, neochočujeme. Ježek si nesmí zvyknout na psa!

Proč?
Po vypuštění do přírody může být psem napaden. Nebojí-li se ho a nebrání se, pes jej zraní či zabije.

Ježek se nesmí ochočit.
Proč?
Jako podezřelý z nakažení vzteklinou by byl po vypuštění do přírody zabit.